Únor patří ošetření exteriérových plastů

Ošetření exteriérových plastů GYEON

Únor patří ošetření exteriérových plastů

Jestli si zvolíte únor nebo září k ošetření plastů není tak důležité. Obsahem tohoto článku jsou důvody ošetření, a především způsoby, jak takové ošetření provádět.

Celý článek bude o ošetření exteriérových surových plastů.

Pokud Vás tato problematika zajímá, vítejte a můžete s úsměvem dál pokračovat v četbě, kde získáte cenné informace z praxe UMYEM.

Proč se věnovat ošetření?

každý materiál, ať se jedná o lak, kůži, plasty, kov nebo i dřevo, tak podléhá zubu času, stárnutí, blednutí a vysušení. U automobilů jsou tyto materiály namáhány dvojnásobně. Naše klimatické podmínky představují pro automobily pěkné vzrušení. Zažíváme zimu, solené silnice, prašné cesty, kyselé deště, letní teploty přesahující hranici 30 stupňů a v neposlední řadě i přístup majitele (čili Vás), tj. jakými přípravky a jak často se automobilům věnuje (případně u koho nechává o automobil pečovat).

Právě ošetření zajistí odolnost vůči povětrnostním vlivům, snadnější péči a déle trvající čistotu. A v neposlední řadě, vzhled je úchvatný :).

Příprava je důležitá

Každý podklad pro ošetření je důležité si připravit, tj. vyčistit a v několika případech i odmastit. To můžete provádět čističem APC (all purpose cleaner) ve vhodném ředění (např. SURFEX od Bilt-Hamber nebo SPEED All-purpose-cleaner od Mothers), který aplikujte přímo na plastové čísti a jemným kartáčkem a krouživými tahy vyčistit póry plastu.

Následně perfektně odstraňte přebytečné stopy čističe (vodou nebo odmaštěním), tak aby podklad byl dokonale čistý a bez nežádoucích zbytků čističe. Takhle připravený podklad je možné dále ošetřovat.

GYEON Tire Express

Jaký produkt zvolit na ošetření plastů?  

To je na Vás, položte si otázky:

 1. Kolik do toho chci investovat?
 2. Kolik na péči mám času?
 3. Na jak dlouhou dobu chci plastové díly ošetřit?

Následně můžete volit mezi exteriérovou ochranou na bázi SiO2 (oxid křemičitý), která má prozatím bezkonkurenční vlastnosti anebo něco na bázi vody či silikonů. Pokud sáhnete na např. GYEON Trim, který dodá dlouhotrvající ochranu. Pak je důležité nepodcenit přípravu, jelikož zde je opravdu důležitá. Navíc práce s tímto produktem může u méně zkušenějších uživatelů způsobit nemilé komplikace.

Pravidla pro práci s GYEON Trim:

 • Ochranné pomůcky – rukavice.
 • Oblepené lakované části vozu.
 • Perfektní příprava – čištění a nutné je i odmaštění.

Oproti tomu přípravky jako např. GYEON Preserve nebo GYEON Tire Express a GYEON Tire (který taktéž doporučujeme) nevyžadují až takové námahy a práce s nimi je jednodušší, jelikož se kdykoliv můžete vrátit k místům a upravit je, ať už se jedná o samotné plasty nebo přilehlé lakované díly.

Desatero ošetření plastových částí:

 1. Dobře připravit – vyčistit.
 2. Odmastit – není podmínkou.
 3. Dávat pozor při kontaktu s lakem.
 4. Aplikovat ošetření na suchý podklad zbavený čističe.
 5. Aplikujte pomocí mikrovláknové utěrky nebo vhodného aplikátoru.
 6. Vyvarujte se aplikaci na přímém slunci.
 7. Pokud vytvoří nějaký produkt tzv. mastné mapy, čistou utěrkou stírejte (např. u BMW).
 8. Vhodné i k ošetření plastových dílů v motorovém prostoru.
 9. Závěrem detailerem upravte stopy na laku, které vznikli ošetření plastů (u GYEON Trim, to nesmíte dopustit).
 10. Za dobře odvedenou práci si dopřejte něco dobrého, zasloužíte si to :).

 

Velké děkujeme za vložené důvěry!

Jiří Nečas

Jiří Nečas