Čištění a ošetření kůže v automobilu – jak, kdy a proč?

čištění a ošetření kůže

Čištění a ošetření kůže v automobilu – jak, kdy a proč?

Po delší odmlce jsem našel prostor sepsat Vámi dotazovaný článek, který sebou nese odpovědnost ke koženému čalounění v automobilu. Než zabrousíme do statistik, postupů nebo doporučení, mám zde vnitřní filozofickou úvahu, kterou mohu společně s Vámi čtenáři sdílet a případně se dozvědět názor přímo od Vás.

Kožené čalounění

Kožené čalounění v interiérech vozů jsou zejména z hovězí kůže (z velké části se jedná o odpadní části z odumřelých zvířat), tedy následně se jedná o hovězí useň. Useň nebo kůže? Více informací pod odstavcem. Jelikož jsem v současné době již 3 roky vegetariánem, tak je mi představa, že sedím na části těla mrtvého zvířete krajně nepříjemná. Pakliže tedy zvolím do interiéru vozu EKO kůži, mohu být po stránce životní filozofie „happy“ a to pouze do doby, než se dozvím, na čem to doopravdy sedím. Už to není useň, jedná se o plast. V konečném důsledku se tedy jedná o dvě vrstvy, vrchní část je 100 % polyuretanová a spodní tvoří zpravidla 100 % bavlna. Z toho plyne, že mám na výběr ze dvou možnosti (pokud nepočítám látku, avšak i ta je většinou plastová), buď sedět na přírodním a 100 % recyklovatelným materiálu jako je hovězí useň anebo sedět na EKO (z tohoto názvu se mě chce brečet) kůži, která je vlastně z ropy a její recyklace je mnohem obtížnější. Sám sebe i Vás se ptám, co je pro naši planetu přívětivější? Pokud máte chuť diskutovat, jsem jedno velké ucho pro nápady a inspirace :).

BMW – kožený interiér

Poznámka mezi odstavci.

Je známo, že dnešní potahové látky jdou velmi dopředu a např. Pinatex je vizí luxusní budoucnosti. Jedná se o přírodní materiál, který je tvořen z vláken listů ananasu. Je cca o 1/3 levnější než kůže a nemusí umírat zvířata za účelem lidské touhy „zbytečnosti“.

Kůže jako materiál je nezpracovaná surovina z kůže zvířat. Zpracovaná kůže se nazývá useň, ale slovo kůže se používá jako synonymum slova useň, z toho důvodu ve článku nejdeme jak useň tak i kůže J.

 

Než se kůže dostane do automobilu, tak nastává dlouhý proces.

Bodový postup při zpracování kůže (zdroj: wikipedie):
 1. nasolení kůže – pro převoz do koželužny,
 2. namáčení – zbavení soli,
 3. loužení v roztoku sulfidu sodného a vápna, pro odstranění srsti, vznikne tzv. holina,
 4. mízdření mezi soustavou válců, pro odřezání vaziva a zbytků svalů,
 5. omykání mezi válci, pro odstranění kořínků a chlupů,
 6. štípání pomocí štípacího stroje, aby byla kůže všude stejně tlustá,
 7. činění kůží solemi chromu(od konce 19. století), pro odstranění vápna a tuků, pro zvláčnění,
 8. ždímání, pro odstraní vody,
 9. barvení,
 10. mazání, aby se kůže nelámaly,
 11. vyrážení neboli hlazení, pro vyhlazení vrásek,
 12. sušení,
 13. postřikování lakem, proti vlhku,
 14. leštění
 15. žehlení,
 16. měření,
 17. převoz k výrobě kožených výrobků.

Jak se vybírá useň do interiéru?

Useň v interiéru automobilu je jedna z nejkvalitnějších usní. Při výběru správné usně se hlídají sebemenší vady, které by samotná useň mohla mít. Postup výběru je takový, že se na celé ploše usně z lícové i rubové strany zaznačí vady usní a následně se tato plocha naskenuje do software, který ze zbylých částí dohledá a vyřízne vhodné plochy k využití a zbylá část je jako odpadní materiál.

Jaká je povrchová úprava usně v interiéru vozu?

Useň je máčená v požadovaném pigmentu a následně je aplikovaný nástřik. Dále se vakuově suší (tento moment je velmi důležitý, jelikož přesušení usně vede k rychlejšímu praskání nebo vrzání). Na závěr se aplikuje krycí bezbarvý lak.

Ještě je zajímavostí tloušťka usně do automobilů, která je mezi 1,1 mm až 1,2 mm, kdežto nábytková useň má 0,9 mm až 1 mm.

Jaký je postup čištění a ošetření kůže?

Ať už se jedná o useň nebo o EKO kůži, tak postup je prakticky shodný s malými odchylkami k produktům u čištění nebo závěrečného ošetření. Postup, který Vám zde píši je ověřený stovkami zkušeností za 7 let v oboru péče o interiéry, nicméně nejedná se o dogmatický postup (tzn. i tento postup vyžaduje individualizaci na základě míry znečištění, stavu kůže i druh kůže).

Existuje desítky a možná i stovky výrobců různých chemických výrobků na čištění a ošetření kůže, v tom, aby se čert vyznal. Důležité pro Vás, pokud máte zájem sami o kůži pečovat, je pravidelnost čištění s ošetřením a současně správný postup samotného čištění.

Nejdříve si připravte potřebné nástroje, jako je čistič na kůži (u nás v UMYEM Vám rádi poradíme), jemný kartáček, štěteček, a především čisté mikrovláknové utěrky.

BMW X5 – čištění kůže

Postup čištění koženého čalounění v interiéru vozu:

 1. Luxování – nejdříve pořádně vyluxujte detaily, jako jsou spáry nebo prostory mezi sedákem a opěradlem.
 2. Testování – ideální postup je otestovat na malém a méně viditelném místě vaší kůže, jelikož se může stát, že Váš přípravek si nemusí s vaší usní rozumět.
 3. Rozdělení plochy – před začátkem čištění si vyčleňte menší plochy (např. 30 x 30 cm, tj. sedák rozdělit na 3 až 4 části).
 4. Čištění – přípravek se snažte aplikovat buď na kartáček nebo štěteček nebo přímo na kůži, zde je důležité ihned po aplikaci rozetřít, aby někde nezůstala silnější vrstva. Následně začněte ihned plochu kartáčkem krouživými pohyby kartáčovat. I zde platí, že méně je více, tedy méně tlaku je více čištění, a především není nutné na sedačku vyvíjet tlak.
 5. Otření – ihned po kartáčkování vezměte čistou mikrovláknovou utěrku, kterou setřete nečistoty společně s přípravkem.
 6. Opakování – z velké části se Vám nepodaří kůži vyčistit na poprvé a tento proces se opakuje 2 x až 3 x na jednom místě (záleží na míře znečištění)

Je nutné ošetřovat kůži? A kdy?

Kůži ideálně ošetřujeme ihned po koupi vozu, jelikož kůže má určité normy pro otěruvzdornost. Norma pro auto-kůži se rozděluje za sucha a za mokra. Při suchu je norma 500 otěrů a při mokru pouhých 200 otěrů kůže. Pokud se kůže ošetří, tak při suchu stoupne z 500 na 1200 otěrů. tzn., že kůže je pak odolnější.

Kůže v automobilech se ošetřuje při každém čištění kůže, tedy není možné kůži vyčistit a neošetřit! Jen mezi čištěním a ošetřením ponechte určitý časový prostor na vyschnutí čističe.

Jak ošetřovat kůži?

Postup je jednoduchý, nejdříve aplikujte balzám na aplikátor (nikdy ne přímo na kůži) a rozetřete po aplikátoru. Následně vmasírujte balzám do kůže, tak abyste zajistili rovnoměrné ošetření v každém detailu koženého čalounění.

S odstupem času je možné, že na kůži budou vidět stopy ošetření, zde doporučujeme mít jednu suchou a čistou mikrovláknovou utěrku a kůži lehce přetřít.

Jak dlouho trvá čištění a ošetření kůže v UMYEM?

Záleží na pár proměnných, které určují náročnost práce. Je to míra znečištění, velikost vozu nebo exkluzivita interiéru. Dále rozdílný čas je při očištění a ošetření sedaček a případně očištění a ošetření výplně dveří, palubní desky, aj. dílů z kůže.

Průměrný čas se pohybuje od 6 do 20 hodin kompletní péče o interiér, zde se bavíme o čištění a ošetření – nikoliv o renovaci kůže, kterou u nás poskytujeme, avšak to je na jiný rozsáhlý článek o kůži :).

Doporučení UMYEM?

 • O kožené čalounění pečovat každé 3 měsíce.
 • Na kůži nesedat v mokrém oblečení.
 • Vyvarovat se odkládání novin nebo časopisů na kůži.
 • Čištění a ošetření kůže provádějte ideálně ve stínu a ne pod teplotou 17 stupňů. 
 • Vyvarovat se riflí na světlé kůži a pokud nastane znečištění kůže, začít řešit ihned (ať už objednáním či vlastní péčí) objednávat, pokud možno ihned.

 

 

Jiří Nečas

Jiří Nečas
Jiří Nečas – UMYEM