co je bohatý? Význam se dá pojmout všemi směry (materializmus a nebo duševní bohatství?). Filozofii necháme někdy na příště. Teď jen myšlenky, které mě napadli při setkání s posledními zákazníky…
Přijde zákazník a vyjednává slevu na službu, kterou se chystá využít. A nyní…
- vyjedná 50% slevu a službu provedeme
- vyjedná 10% slevu a službu provedeme
- vyjedná 0% slevu a odjíždí
Máme právo se na klienta “zlobit” když nás “usmlouval” na 50% ceny? Kde je rovnoprávnost služeb a kdo je odpovědný za naši cenu služby? Přece to jsme jen my, Ti kteří služby nabízí a je o našem vnitřním pocitu, zda-li je ta nebo ta sleva adekvátní k finálnímu výsledku (výsledku spokojenosti obou stran – zákazník vs. poskytovatel). Považuji za nejdůležitější si uvědomit, že zákazník má své právo vyjednávat si cenu a poskytovatel služeb má právo na nabídku přistoupit ale stejně tak má právo si držet své hodnoty a od nabídky odstoupit.
Výsledkem příspěvku k zamyšlení je pohled na danou situaci z výšky…neovlivníme zákazníka ale perfektně ovlivníme sami sebe a postoj k takovému zákazníkovy.
Závěrem:
Je takový zákazník špatný? Nebo jen umí počítat 1+1 a při každém nákupu vyjedná své procenta a dokáže tak uspořit finance… Pro nás je to výborný zákazník od kterého se můžeme učit jak hospodařit z vlastními penězi.
“Ostatní lidé nejsou špatní, pouze náš pohled na ně je dělá špatné.”
Jiří Nečas