Renovace laku BRNO – protože život není nekonečný
Cílem tohoto příspěvku je ukázat Vám, jakou formou renovace probíhá a jaké nebezpečí číhá na poskytovatele služeb v oblasti renovace laku.
Cíl renovace laku:
Ten nemá stejného jmenovatele a vždy se nastavuje individuálně se zákazníkem. Záleží na stáří a stavu laku, značce automobilu, ale také na požadavcích majitele. Od toho se odvíjí strávený čas a finální cena.
Příprava povrchu před renovací laku:
Automobil musí být dokonale umytý, detailně vyčištěný, demontované SPZ a především perfektně dekontaminovaný od náletové rzi a asfaltu. Lokálně vyhledat poškozené části od hlubších škrábanců a ty řešit individuální cestou. Další nezbytnou součástí přípravy na renovaci je kontrola samotného laku, zda-li je originál nebo již byly díly lakované. Pokud by byly již jednou lakovány, existuje hrozba špatné přípravy lakýrníkem, což pro nás může znamenat znehodnocení dílu – například při špatném odmaštění dílu před lakováním se může při následném leštění část laku odtrhnout. Pokud se jedná o vícekorekční leštění, dochází k oblepování hran, výstupků, gum, surových (nelakovaných) plastů, atd. Taková příprava může trvat někdy i celý den.
Krása testování – renovace laku:
Na pár místech proběhne tzv. prvotní seznámení s povrchem. Zjistíme tuhost laku a míru poškození a tím si přiblížíme finální čas na práci.
Hra s leštičkou, kotouči a pastami:
Celé leštění laku je alchymie při volbě jednotlivého příslušenství. Kombinace následujícího Vám vytvoří na automobilu zázrak a nebo “průser”.:
- leštička
- počet otáček leštičky
- tlak na leštičku
- kotouče
- leštící pasty
Pravda je taková, že co funguje na jednom laku, na druhém už je to jinak. A co funguje na jednom dílu auta, tak i na druhé straně už je to jiné. Zajímavostí jsou při leštění laku různé detaily, záhyby, výstupky, ohyby, hrany, atd. Právě tyto titěrné maličkosti zvyšují riziko “průseru” a přidávají mnoho času k práci, ale ve finále dělají nádherný a kompletní výsledek.
Finální kontrola:
Renovace laku vyžaduje detailovou kontrolu po leštění. Pomocí různých druhů osvětlení (sluneční, LED a zářivky) vidíme různé a odlišné spektra dokonalosti i nedokonalosti laku. Toto je poslední prostor k nápravě jednotlivých maličkostí.
Ještě není konec:
Automobil dokonale odmastíme, především odprášíme (dlouhý proces) a po dohodě s majitelem aplikujeme zvolenou ochranu na lak (keramická ochrana laku nebo tuhý vosk)
Problémy a negativa při renovaci laku:
- hologramy – tj. efekt poškození laku nesprávným používáním celého systému leštění. Na první pohled nejsou vidět ale sluníčko je prozradí. Další nevýhodou je, že jednotlivé pasty a vosky jsou mastné a tím pádem poškození laku může vejít na povrch až po několika týdnech.
- špatný lak – hrozí probroušení a nebo teplotou i utrhnutí laku
- plastové a gumové části – pokud leštícím kotoučem zavadím o gumu nebo plast, zpravidla je na odpis, jelikož jeho čištění a nebo oprava je téměř nereálná
- přední kapota a kamínky – u starších aut dochází po leštění kapoty k zvýraznění vad od kamínků
- hrany – delší a neopatrný pohyb po hraně okamžitě způsobí probroušení (je-li v akci brusnější pasta a hrubý kotouč)
- spěch a málo času – to je nejhorší problém, u leštění je třeba koncentrace a soustředění
Informace a kontakt na poskytovatele:
Jiří Nečas a tým
776 170 777